Hubnutí z hlediska tradiční čínské medicíny

O čem již víme

     Z hlediska moderní medicíny přibývání na váze (do určitých hranic) není nemoc. Pro mnoho lidí je to ale vážný problém. Propagují se různé způsoby hubnutí, i když ne všechny z nich jsou účinné. Určitě mnozí z Vás, kterým se úspěšně podařilo snížit svoji váhu, máte zkušenost, že jakmile jste přestali kontrolovat svůj jídelníček, váha se opět vrátila (tzv. Jo – Jo efekt). Moderní medicína dodnes nemá uzavřenou odpověď na otázku co je to nadváha.

     Překvapující je také skutečnost, že obézní lidé často nejedí příliš mnoho a přesto přibývají na váze. Mnoho lidí jí mnohem více, a tuk se jim neukládá. Ukazuje se, že schopnost uchovat energii ve formě tukových zásob mají pouze jednotlivci lidského rodu.


Metody hubnutí

     Nízkokalorická strava, sportovní zátěž pro spalování kalorií, dokonce i operace, liposukce (odstranění tukové tkáně) – to jsou populární cesty za štíhlou linii. Praxe ukazuje, že výše uvedené metody nejsou dostatečně účinné. Mnoho lidí, kteří vyzkoušeli všechny způsoby, nebyli schopni zbavit se tukových zásob. Pro mnohé je nemožné zastavit trvalý nárůst tělesné hmotnosti. Současně mnoho lidí žije zcela v rozporu s těmito teoriemi a problémy s nadváhou nemají. Velkou ironií je, že lídr vývoje medicíny ve směru boje s obezitou (Spojené státy), kde se na trhu s prostředky na hubnutí každý rok točí obrovské finanční částky, nemůže zastavit růst počtu lidí s nadváhou.

     Jestliže se podíváte na stopy, které ponechávají na obličeji a těle člověka všechny roky jeho života, je jasné, že s věkem vzniká hodně přebytků. Je to stejné jako ve starém domě, kde se postupně hromadí spousta zbytečných věcí. S tukovými zásobami jak se zdá, je to něco podobného. Čím je člověk starší, tím více se jich nahromadí. Řekněme, že jsou to rezervy energie. Potřebujeme je?– asi ne. To je zjevně v rozporu se zdravým rozumem. Tělo by mnohem lépe fungovalo bez nadbytků.

     Tloustnou ne kvůli přejídání, ale kvůli tomu, že se nezbavují odpadů.
Jak to vidí tradiční čínská medicína? Dle TČM skutečnou příčinou obezity je snížení úrovně energie Čchi a zároveň snížení výroby/obnovení krve, což způsobuje to, že se tělo nemůže zbavit odpadních produktů. Tyto zbytky v podobě tuku jsou uloženy v prostorech mezi tkání a orgány, a čím více se hromadí, tím více lidí přibírají na váze.

     Jestliže přistupujeme k problému s tohoto hlediska, tak nadváha není uložený přebytek energie, ale naopak - důkaz o nedostatku energie. Nedostatek energie Čchi se projevuje tím, že organismus se již nemůže efektivně zbavit nečistot a tělo postupně nabírá na váze.
Tento závěr čínské medicíny o příčinách vzniku obezity je zcela zásadní. Nadbytečné tuky v těle - není přebytek energie, ale její nedostatek. Je to v rozporu s pohledem klasické medicíny. Pomůže nám to ale rozumně vysvětlit různé typy obezity.
 


Typy obezity

     Mnoho obézních lidí si stěžuje, že i v případě, že přestanou jíst a budou pít jen vodu, stejně přiberou na váze. A toto rčení není mlácení prázdné slámy. Spousta hubených lidí bez ohledu na to, jak moc jedí, nepřibírají na váze. To znamená, že spotřeba potravin není přímo spojena s nadváhou. Západní teorie uložení přebytečné energie nemůže vysvětlit tento jev. Teorie nedostatku energie pro odstranění nečistot – vysvětluje.

     Základní úroveň tělesných tkání tvoří buňky. Každá buňka je schopna samostatně absorbovat živiny a zbavit se odpadu. Dedikovaný odpad buňky vylučují do krevního oběhu přes kapiláry do žil, pak prochází filtrem jater, ledvin a vylučuje se z organismu. Jestliže jeden článek řetězu selže, a odpad nelze odvést obvyklým způsobem, ukládá se do mezibuněčného prostoru.

     Na začátku je množství odpadu malé a je uložen v tělních tekutinách. Nečistoty zatím existují v tekuté formě. Ale čím větší je hmotnost člověka a je jich více, mění se na pevné a odolné látky. Někteří lidé si dokonce myslí, že se jejich tělo stává pevnější.

     Chcete-li zhubnout, musíte povzbudit tělo, přidat mu energii. Jestliže vezmeme v úvahu problém z tohoto úhlu, je zřejmé, že při nedostatku energie v těle, za účelem její úspory, tělo může snížit některé méně důležité funkce a přechodná přítomnost „odpadu“ v těle na něm nezpůsobí přímé škody.Sport, cviky a hubnutí

     Cesta, jak snížit váhu podle čínské teorie, je opačná než teorie obecně uznávané. Ukazuje se, že zatěžující sport, omezená strava a počítání kalorií – jsou další způsoby, jak snížit množství energie, tj. více přibrat a ne zhubnout. Podle čínské teorie - nedostatek energie vede k tomu, že energeticky oslabované tělo nestačí na všechno a zastavuje méně důležité procesy. Máme na mysli vylučování odpadů. Výše uvedené metody omezování a zatěžování pouze dále zhoršují problém a vedou k opačnému výsledku. Sport při hubnutí hraje svou důležitou roli, ale úplně jinou nežli spalování kalorii. 
Jinak řečeno: pro hubnutí je nutné zvýšit přísun energie do těla, a ne naopak.Pohyb tekutin

     Studie energetických kanálů (meridiánů) ukázaly, že jsou dalším systémem pohybu tekutin v těle (jiným než cévy). Systém meridiánů je zodpovědný za dodávku živin do buněk a vyloučení produktů buněčného metabolismu. Proto zablokování energetických kanálů je dalším důvodem pro vznik úložišť odpadu. Při použití běžných metod v boji proti obezitě má sport účel posílení srdce a obnovení proudění v meridiánech, a proto by měl vést ke snížení hmotnosti. Sportovní trénink má i další výhody - únava po cvičení pomáhá zlepšit kvalitu spánku a zvýšit jeho trvání. Kromě toho, po příjmu živin během tréninku se zvyšuje chuť k jídlu. Proto sport je opravdu efektivní způsob zvýšení tělesné energie. Zlepšená chuť k jídlu, delší trvání spánku a aktivace meridiánů energie vedou ke zvýšení hladiny Čchi a krve.

     Shrneme-li vše, můžeme říci, že příčiny obezity jsou: snižování úrovně Čchi a krve a zablokování energetických kanálů. Tyto dva důvody úzce souvisí. Nedostatek energie u obézních lidí je ze špatného absorbování živiny z potravin v důsledku ochlazení organismu a nesprávného režimu spánku.

 

Proces hubnutí - to není snížení hmotnosti, ale zmenšení velikosti.

     Po nárůstu úrovně tělesné energie se postupně zvyšuje množství krve, vnitřní orgány a tkáně se lépe zásobují krví. Kvůli nárůstu množství krve se tělesná hmotnost může zvýšit. Mnoho lidí se mylně myslí, že opět začali přibírat na váze. Ale jen když se zvýší množství krve, může tělo začít odstraňovat odpadní látky. Jakmile odpad bude odcházet z těla, hmotnost se bude postupně snižovat a začne skutečný proces hubnutí.

     Při analýze změny tělesné hmotnosti je nutno mít na paměti, že je ovlivněna zvýšením množství krve a snížení množství odpadu. Je to fáze, kdy člověk vypadá hubenější, ale jeho hmotnost zůstává stejná, nebo se zvětšuje - nezbytný mezistupeň v procesu. Je to proto, že specifická váha krve je větší než jedna a specifická hmotnost metabolických produktů je pouze 70% z hmotnosti krve, tzn. že jsou lehčí. Proto se nesmíme orientovat pouze na váhu. Zvýšení tělesné hmotnosti - nezbytná etapa úspěšného hubnutí.

     Odpad je transportován prostřednictvím cév a energetických kanálů k příslušným orgánům, a po zpracování se odstraňuje. Kromě obsahu trávicího traktu, který se vylučuje stolicí, se může zbývající odpad vyloučit z těla jen v kapalné formě – močí a potem.

     U dospělého člověka se nahromaděné tukové zásoby během let postupně opouzdřily, spojily a ztvrdly. Taková shromažďování nemohou odejit z těla obvyklým způsobem, organismus je musí nejprve zvlhčit, aby se rozpustily na malé substance a pak vyloučit s močí a potem. V procesu naplnění odpadu vodou roste hmotnost a váhový úbytek začne pouze tehdy, když zvlhčený a zpracovaný odpad bude opouštět tělo. Mnoho lidí přibývají na váze, jakmile jdou na odpočinek. To je proto, že během odpočívaní se zvyšuje úroveň Čchi a krve a tělo začíná proces nasycení vodou nahromaděných nečistot. Během tohoto období bez ohledu na to, jak moc člověk může pít vodu, množství moči se nezvyšuje. Ale když se spustí proces odstraňování odpadu, a to i bez pití vody, zvýší se produkce moči a váha může rychle klesnout o pár kilo.

     Někteří silně vypadající lidé, nerespektující cvičení, mají velmi pevně spojeny tukové buňky. Obvykle mají tmavší pleť, slabé plíce, jejich „odpad“ prakticky neobsahuje vlhkost. Teprve po normalizaci energetického stavu těla začíná vnikání vody do úložišť nečistot. Protože tělo se může zbavit pouze omezeného množství odpadu, mnoho lidí prochází celým řetězem cyklus po cyklu: dodání vody do odpadu, přibývání na váze, zbavování toxinů a nakonec úbytek tělesné hmotnosti. Během tohoto procesu můžeme vidět, jak na první pohled pevné časti těla, postupně začínají ochabovat a pak hubnout.

     Lidé s ochablými svaly mohou zhubnout až příliš. Pokud je udržován normální energetický stav, tělo se postupně zbavuje odpadu. V případě, že člověk nikdy nesportoval a jeho svalová hmota je příliš malá, pak může zhubnout na kost a kůži.


     Rychlé způsoby zhubnutí odstraňují pouze vodu z odpadních zásob.

     Chcete-li urychlit proces hubnutí, je třeba naplnit vodou shromážděný odpad. Reklama nabízí prostředky, které vám pomohou zhubnout rychle. Jejich používání jen odstraňuje z těla tekutiny, včetně těch, které navlhčují sklady odpadu.Podle konceptu čínské medicíny, existují dva způsoby rychlého odbavení vody z těla.

- První způsob se projevuje jako snížení funkce Plic a vede k omezení dopravy tekutin do všech orgánů a tkání.


- Druhý způsob - způsobit žár v Játrech, což vede k syndromu "Játra pohání tekutinu Ledvin" Jinými slovy, jestli posílím Plíce nebo Játra, je možné dosáhnout rychlého snížení hmotnosti.


Tělesné tekutiny opouštějí organismus, ale nečistoty zůstávají uvnitř.

     Jakmile se zvyšuje energetická úroveň, tělo okamžitě začne dodávat vlhkost do odpadu a člověk opět přibírá na váze. Mnoho lidí zná takové výsledky všech pokusů zhubnout, že jakmile se vrátí do běžného života, získává zpět ztracené kilogramy. A protože diety mají škodlivé účinky na tělo a odpadů se nahromadí ještě víc, člověk velmi rychle získává ještě větší hmotnost, než měl před zahájením diety.Co se dá udělat? Hubnutí bez hladu

     V tradiční čínské medicíně, hubnutí není o počítání kalorií a vyčerpávajícím cvičení. Většina pravidel pro udržování normální hmotnosti je posilovat, udržovat a zlepšovat vodivost životně důležité energie Čchi. Posílení vitální energii zvyšuje metabolismus a zlepšuje náladu. Když je naše životní energie v plné síle a běží hladce po celém těle, vnitřní orgány pracují správně. Pokud Čchi v trávicím systému je dostatečně silná, pak tělo bude mít lepší schopnost přeměnit přijímané kalorie na energii a neukládat je do tukových zásob.

     Dva faktory často oslabují tuto životně důležitou energii - stres a nedostatek spánku. Dlouhodobý stres a neustálý nedostatek spaní zvyšuje hladinu hormonu kortizolu, který způsobuje, že tělo ukládá tuk. Unavený a vyčerpaný organismus ze stresu nechce ztrácet přebytečné kilogramy, to je zákon přírody. S nárůstem Čchi se stává hubnutí mnohem jednodušší. Pokud tato energie je silná, a co je nejdůležitější stabilní, mizí nezdravá chuť k jídlu a záchvatové přejídání.Jak lze posílit životní energii Čchi? Stravování, myšlení, pohyb.


Pravidlo číslo 1 

     Snažte se jíst potraviny s vysokým obsahem energie Čchi, která je čistě přírodní energií. K ním v první řadě patří přírodní produkty s vysokým stupněm čerstvosti. Číňané věří, že čím dál se ovoce, nebo zelenina spotřebuje od místa svého zrání, tím nižší má energii. Po pravdě řečeno, každý ví, jak chutná jablko trhané ze stromu a jak se liší od chuti jablka z obchodů. Kromě ovoce a zeleniny vysoký energetický obsah mají celozrnné produkty, obiloviny, organické mléčné výrobky, med, čerstvé maso a ryby.

     Vyhněte se zpracovaným potravinám v hotovém balení, stejně jako těm, které obsahují celou řadu chemických látek a přísad (zejména umělá sladidla, barviva a konzervační látky), a dalším tzv. "dietním" produktům (musli-tyčinkám, nízkotučným jogurtům a dezertům atd.), které jsou chudé nejen na kalorie, ale i na živiny. Obecně, klaďte důraz spíše na kvalitu, než na kvantitu spotřebovaného jídla.

Pravidlo číslo 2 

     Neměňte příliš často, nebo výrazně režim a čas stravování, nebo složení a množství produktů. Velmi špatné je „přeskakovat“ z jedné diety na druhou. Zvláště pro lidi s nepříliš odolným zažívacím systémem, kteří po jídle obvykle mívají různé nepříjemné pocity, jako jsou tíže v žaludku, pálení žáhy, nadýmání atd. Obecně platí, že při výběru svého jídelníčku byste se měli v první řadě po jídle cítit dobře.


Pravidlo číslo 3 

    Jezte pomalu a promyšleně. Na Západě, s jeho šíleným rytmem života, byly vynalezeny fast-foody a občerstvení s nezdravým jídlem. Právě v západních zemích je tak akutní problém obezity. Pro východní národy je stravování hotový rituál pomalého a rozvážného posezení s rodinou nebo přáteli. Radost z chutí a vůní potravin dává spokojenost s menším množstvím jídla a pomáhá se vyhnout přejídání a psychickému hladu. Nemluvě o skutečnosti, že to je velmi prospěšné pro trávení. Samozřejmě, že ne každý den si pracující člověk může užit pohodovou rodinnou večeři. Ale měl by si najít alespoň klidné místo a dostatek času. Velmi důležité je vyhnout se rozptylování při jídle kvůli telefonátům, konverzací nebo televizním pořadům.

Pravidlo číslo 4

     Žijte v souladu s přírodními rytmy svého těla. Neválejte se v posteli ráno a nezůstávejte vzhůru až pozdě v noci. Snídejte. Nejlepší čas na trávení snídaně je mezi 7. až 9. hodinou. Obědvejte vydatně a lehce povečeřte (Číňané večeří velmi brzy, kolem 17:00). Pokud si po obědě budete chtít zdřímnout, měli byste splnit tu touhu, i když jen po dobu 10-15 minut.

Pravidlo číslo 5 

     Jděte spát nejpozději od 22:30 do 23:00. To má zajistit játrům a dalším orgánům čas očistit tělo od toxických látek a odpadů. Podle tradiční čínské medicíny játra čistí krev mezi 1. – 3. hod. ráno, a aby tento proces byl nejvíce efektivní, musíte mít dobrý spánek před 1. hodinou ranní. Kromě toho, adekvátní spánek je nezbytný pro správnou látkovou výměnu.

Pravidlo číslo 6 

     Nejezte pozdě večer! Poslední jídlo by mělo být nejméně 3 hodiny před spaním. Noc – to je čas na odpočinek všech orgánů včetně trávicího traktu. Náš zažívací systém v této době provádí úplně jiné úkoly a nočním přejídáním zajišťujeme jeho nekonečné přetížení. Nakonec to noční jídlo stráví špatně a máme několik dalších gramů hmotnosti navíc.

Pravidlo číslo 7 

     Posilujte energii Čchi jednoduchým cvičením bez námahy. Kromě tradičního čínského cvičebního systému, vitalitu a posílení regenerace organismu dává jóga, plavání, procházky, zahradničení. Tyto činnosti, jestliže budou prováděny s radosti, obnovují vyčerpanou energii a přivádí k rozvaze těla a mysli, odstraňují stres a únavu.

     Kromě toho, na úroveň energie Čchi v organismu má vliv skupina látek a preparátů, která se nazývá adaptogeny (harmonizátory, biostimulátory, tonika, omlazující rostliny a látky, posilující Čchi). Adaptogenní prostředky mají vliv na funkce centrálního nervového systému, na endokrinní regulaci, metabolismus a zvyšují přizpůsobivost organismu k nepříznivým podmínkám fyzikálního, chemického a biologického původu.

     Biostimulátory zvyšují aktivitu centrálního nervového systému, a to nikoliv prostřednictvím psycho-stimulace a následném vyčerpání, ale v důsledku aktivace energetického a látkového metabolismu.Při nadváze je velmi často poškozena Slezina.

     Slezina v TČM představuje celý komplex orgánů: slinivku břišní, slezinu jako orgán a dvanácterník. Odpovídají za získávání potřebné energie ze stravy, správné rozložení a cirkulaci energie a vody v těle. S oslabením Sleziny se trávení zhoršuje a tělo získává z potravin méně živin, což je „signálem“ ke konzumaci většího množství jídla a spolu se zadržováním hlenu přivádí k nadváze a celulitidě. Málo získané energie přivádí k tomu, že se člověk cítí unavený a je méně odolný vůči stresu a nemocem.


Funkci Sleziny se dá obnovit cestou úpravy jídelníčku

Tradiční čínská medicína doporučuje:


     Omezit konzumaci tzv. „studených“ potravin (vepřové maso, mléčné výrobky), syrových (ovoce, zelenina), chlazených (přímo z ledničky) jídel a nápojů, čerstvého pečiva a sladkostí, piva, nebo léků se „studenou povahou“- antipyretik (na snížení teploty), antibiotik, které způsobují oslabení Sleziny.
Konzumace tepelně opracovaných potravin pomáhá obnovit funkci Sleziny a nezatěžuje Žaludek, protože jsou „ohřáté“.
Jídelníček by se měl skládat z drůbeže, hovězího nebo jehněčího masa, obilovin, zrní, tepelně zpracované zeleniny, rozdělených po menších porcích 4-5x denně.
NEHLADOVĚT!!!


Poměr potravin:
70% vařené obiloviny
15% vařená zelenina
5% syrová zelenina a ovoce (max. 5 porcí denně)
5% maso nebo ryby

Zdroj: www.cinsky-lekar.cz  

 

 

Harmonické stravování  z pohledu tradiční čínské medicíny

    Správně se stravovat je opravdu umění. Není v tom však zase až tak moc složitého, jde jen o to uvědomit si, co našemu tělu prospívá a co mu škodí a změnit tak svoje zakořeněné návyky. To bývá nejtěžší, neboť člověk je od přírody pohodlný a hledá vždy tisíce důvodů k tomu, aby si ospravedlnil svoje prohřešky. V opačném případě je mu však odměnou nezapomenutelný pocit svěžesti, síly a radosti z kvalitního života v důsledku tělesného a duševního zdraví. Každé jídlo působí totiž jako lék a kdo nezmění svůj způsob stravování, tak mu léky (jak bylinné, tak chemické) nejsou nic platné. "Ze třech desetin léčí lék, ze sedmi desetin správná životospráva" praví jedno čínské přísloví. Tak velkou váhu přikládá čínská medicína tomu, co projde dovnitř našimi ústy.  
     Z kvalitní potravy se pak vyrábí i kvalitní "palivo" (energie a krev), které je nutné pro zdravý chod organismu. Naopak, nekvalitní strava zavdává příčinu mnoha nemocem, o kterých bychom se původně ani ve skrytu duše nedomnívali, že mohou být způsobeny stravou. Výčet těchto nemocí by mohl být nekonečný. 
     Kvalitní strava není to, co nám chutná, ale to, po čem se cítíme dobře. Platí zásada, že dobré jídlo (vhodné pro náš organismus) je takové, po kterém se cítíme lépe než před ním! Již z tohoto vyplývá, že pokud je člověk po jídle unaven, ospalý, nafouknutý a s pocitem tíhy v břiše, tak toto jídlo nebylo pro něho to pravé ořechové či že jeho zažívací trakt není v pořádku. Za trávení totiž odpovídá (dle čínské medicíny) hlavně dráha žaludku a sleziny. Dráha sleziny je vůbec nejdůležitější v produkci životodárné energie QI a krve, které pak rozesílá do všech ostatních orgánů a okrsků našeho těla a zároveň přebytky této potravní esence ukládá do rezervy na horší časy a to do dráhy ledvin. Naopak, v případě oslabené dráhy sleziny (kupř. v důsledku nevhodné stravy) jsou na pomoc trávení povoláni (jako blaničtí rytíři) rezervy z dráhy ledvin a celkový energetický potenciál organismu tak postupně klesá a úměrně tomu i kvalita života. K tomu, aby dráha sleziny mohla úspěšně plnit svoji funkci, potřebuje tzv. vnitřní sucho, tzn. že jídla, která přinášejí tzv. vlhko do organismu (uvedeny dále), oslabují trávení. Tyto jídla totiž způsobují bažinatý terén, ve kterém se správná funkce dráhy sleziny doslova "utopí". V tomto terénu se pak daří i různým mikrobům, virům a plísním a začarovaný kruh jest dokonán.  


Jídla, která nejvíce zatěžují dráhu sleziny - přinášejí nadměrné vlhko, chlad a horko do organismu:

- veškerá jídla z bílého cukru a z bílé mouky - sladkosti, cukrovinky, čokolády, bílý chléba bílé pečivo, vaječné těstoviny

veškeré výrobky z kravského mléka - mléko, šlehačka, sýry, jogurty, tvaroh, podmáslí, máslo...

veškerá pečená, smažená, grilovaná a fritovaná jídla - masa, sýry, hranolky, steaky...

veškerá syrová zelenina a ovoce

veškeré chladné a sladké nápoje, zmrzlina

     Neznamená to však naprostý zákaz jídel z této skupiny, pouze jejich omezení v rozumné míře tak, aby se člověk cítil spokojený a tedy i zdraví.  

 

Jídla, která posilují dráhu sleziny - neboť vyživují energii a krev a vylučují nadměrné vlhko, horko a chlad z organismu:


- veškeré obiloviny - 
jáhly, pohanka, celozrnná rýže, pšenice, oves, kroupy…
- veškeré luštěniny - 
čočka, hrách, fazole, sója... 
- koření - skořice, zázvor, koriandr, lékořice 
- veškerá vařená, dušená a napařovaná jídla - maso - 
hlavně bílé, ryby, drůbež 
- zelenina - 
hlavně mrkev a dýně, nejlépe oranžová Hokaido 
- polévky z drůbeže - 
obzvláště ze slepice, perličky, krůty... 
- tykvová zelenina - 
cuketa,dýně... 
- veškerá jídla neutrální, nevýrazné chuti 
    
    Zdá se vám to nemožné se takto zdravě v Čechách stravovat? Stačí navštívit nejbližší prodejnu zdravé výživy či vegetariánskou restauraci a vaše srdce jistě zaplesá nad nabídkou biopotravin, o nichž jste dříve neměli ani ponětí.

    Znovu zdůrazňuji, že jde jen o to více se o tuto problematiku zajímat a nenechat se odradit či znechutit tzv. českými jedlíky ze svého okolí. Koneckonců toto jsou jen všeobecná doporučení, nejedná se o žádnou univerzální a jedině správnou dietu, vždy je vše individuální - co vyhovuje jednomu, nemusí též vyhovovat druhému. Každý si musí vysledovat svůj jídelníček sám a naučit se vycítit jakýmsi šestým smyslem, co mu prospívá a co ne. K tomu slouží i tato doporučení, která jsou vysledována čínskými lékaři po tisíciletí. Číňané si nepřejí žádnou askezi, nic nezakazují ani neupřednostňují, jen doporučují tak, aby vše bylo ku prospěchu člověka. Proto i jejich zákonitosti jsou zcela logické, kupř. v zimě by se mělo jíst více masa, které zahřívá organismus, naopak v létě zase více ovoce a zeleniny, které organismus ochlazuje apod.


Ideální jídelníček by měl (dle zásad čínské medicíny) vypadat následovně:

Ráno: je nejdůležitějším pro dráhu sleziny a tedy i pro jídlo. VŽDY by měl člověk snídat a to pokud možno ve stejnou hodinu, ne ve spěchu a měl by si udělat na jídlo čas. Po ránu se doporučuje vždy teplé jídlo, nejvhodnější je jahelná kaše (nebo vařené obilné vločky či polenta) se skořicí a dušeným ovocem (nebo rozinkami či kompotem), event. se zeleninou, čerstvými bylinkami a houbami, uvařená ve vodě a předtím 3x spařená vodou (200g jáhel), která dokonale zasytí, je dietní a navíc perfektně posílí slezinu a vysuší nahromaděné vlhko v organismu. Člověk se pak cítí lehký, plný elánu a s radostí vyráží do nového dne vstříc novým zážitkům. 
    Během několika dní se vytrácí nutkavá chuť na sladké a po několika týdnech zmizí i nadváha! K zapití je vhodná meltová káva či žitovka. Pro milovníky masa je možno posnídat i polévku z drůbeže, doplněnou zeleninou nebo jáhly s přikusováním knackebrotu bez kvasnic (Wasa) či tzv. pěnového chleba.  

Poledne:
 
po syté snídani až tak velký hlad v poledne již není a proto je možno zvolit kupř. jen lehký zeleninový sendvič či zeleninové rizoto z celozrnné rýže či dušené maso se zeleninou a mrkví  

Večer:
 
pokud možno opět v pravidelnou dobu (nejlépe kolem 18.00 hod.) se doporučují kupř. celozrnné bezvaječné nudle se zeleninou a houbami či tofu. Kolem 20.00 hod je možno si dopřát trochu přirozeně sladkého na dobrou klidnou noc jako jsou kupř. sušené nesířené rozinky, meruňky, fíky, kokosové plátky apod.  

     Po celý den je vhodné popíjet (dle žízně) slabý zelený čaj LUNG JING (Dračí studna), který vylučuje škodlivé zplodiny z organismu, čímž snižuje překyselení organismu. Toto překyselení je produktem špatného trávení či nekvalitní stravy (jednostranné, zatěžující, nadměrné - sladkosti, bílé pečivo, mléčné výrobky, uzeniny, konzervy, grilovaná, smažená a pečená masa apod.) a vytváří veškeré předpoklady ke vzniku již zmíněného bažinatého podhoubí, které působí přímo destruktivně na veškerý organismus a je příčinou celé řady nemocí (zánětů, nádorů, chronických a opakovaných nemocí atd.). V případě těchto trávicích a zažívacích potíží (včetně obezity) je zapotřebí změnit svoji životosprávu dle výše uvedeného jídelníčku. Pokud se problémy upraví, je vhodné i nadále se stravovat dle zásad správné výživy, kupř. metodou dělené stravy.  
     Strava by měla být střídmá, pestrá a pravidelná. Měli bychom jíst tak dobře, aby se nám i dobře žilo. Jídlo by mělo být vždy požitkem, prožitkem a přinášet radost. Nechť na to nikdy při svých gurmánských výletech a spanilých jízdách po jídelních lístcích nezapomínejte!  

 Vysvětlení k tabulce VÝŽIVA PODLE 5 ELEMENTŮ:

-  v prvé řadě strava musí býti chutná, zdravá a stravitelná !  
- horké potraviny chrání před chladem, proto by se měly užívat převážně v zimě. 
- teplé potraviny zvyšují aktivitu, nejlépe zeleninové polévky či dlouho vařené vývary z masa. 
- neutrální potraviny dodávají energii ČCHI, hlavně obiloviny a luštěniny. 
- osvěžující potraviny napomáhají tvorbě krve, hlavně zelenina a ovoce. 
- studené potraviny chrání před horkem, proto by se měly užívat převážně v létě. 
- v oblasti, v níž člověk žije, rostou přesně ty potraviny, které v danou roční dobu člověk potřebuje! 

Dřevo     Potraviny z této skupiny upřednostňovat hlavně na jaře.
Oheň Potraviny z této skupiny upřednostňovat hlavně v létě.
Země Potraviny z této skupiny upřednostňovat hlavně v pozdním létě a v mezidobích tzv. DOJO
Kov Potraviny z této skupiny upřednostňovat hlavně na podzim
Voda Potraviny z této skupiny upřednostňovat hlavně v zimě.

 

 

 

 

     Ideální strava by měla v sobě obsahovat potraviny od každého z 5 elementů, jen tak může býti pestrá a zdravá. Nejlépe je však vybírat vždy ze skupin neutrálních, event. teplých či osvěžujících, aby tak nedocházelo k narušení trávení, jako se to děje při požití jídel z extrémních skupin horkých či studených potravin. 

     Zdravý člověk, který si chce nadále udržet své zdraví, by se měl stravovat hlavně z jídel neutrálních a event. teplých a osvěžujících.

Člověk horkého typu (horkokrevný, červený v obličeji, rychle mluvící, aktivní atd.) by si měl vybírat potraviny převážně ze skupin studených, osvěžujících a neutrálních potravin.

     Člověk studeného typu (zimomřivý, bledý, pomalu mluví se slabým hlasem, pasivní atd.) by si naopak měl zvolit potraviny potraviny ze skupiny horkých, teplých a neutrálních jídel. 

     Dlouholeté zkušenosti starých Číňanů v oblasti stravování potvrzují, že jednoduché principy se osvědčily a jsou funkční i dnes. Žádné tabulky ani návody vám neřeknou, co je pro vás opravdu dobré. Toto je schopno jen vaše tělo, které je úžasná laboratoř, plná nekonečných pochodů. Naučte se naslouchat sami sobě a poznáte, co opravdu potřebujete.

 

PRVEK

HORKÉ POTRAVINY

TEPLÉ POTRAVINY

NEUTRÁLNÍ POTRAVINY

OSVĚŽUJÍCÍ POTRAVINY

STUDENÉ POTRAVINY

 

Dřevo

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
kyselé, vede dovnitř a dolů, uchovává šťávy

 

 

obilí: zelené zrno; 

ovoce: granátové jablko, švestka(č) 
maso: slepice; 
bylinky/koření: ocet, petržel; 
nápoje: třešňová šťáva

 

obilí: bulgur, kuskus, špalda; 

ovoce:ostružina, malina; 
ostatní:kvasnice; 
nápoje: šípkový čaj;

 

obilí: pšenice 

zelenina:výhonky alfalfa, výhonky luštěnin, řeřicha, kyselé zelí, výhonky sóji; 

ovoce: kyselé jablko, rybíz, jahoda, brusinka, kyselá třešeň, mandarinka, pomeranč, angrešt, borůvka 

maso: kachna 

mléčné výrobky:tvaroh, sražené mléko, čerstvý sýr, kefír, kyselé mléko, kyselá smetana 
nápoje:chlebový nápoj, šampaňské, ibiškový čaj, slézový čaj, meduňkový čaj, sekt, bílé víno, pšeničné pivo

 

obilí:pšeničné klíčky, pšeničné výhonky; 

zelenina/saláty:výhonky fazole, mungo, šťovík, rajče; 

ovoce:ananas, kiwi, rebarbora, citron; 

mléčné výrobky:jogurt

 

Oheň

 
 
 
 
 
 hořký, vede dolů, povzbuzuje transformaci

maso: beran, jehně, ovce, koza, všechny druhy grilovaného masa; 
nápoje: hořký likér, koňak, svařené víno

zelenina: růžičková kapusta; 
mléčné výrobky: ovčí sýr, kozí sýr, kozí mléko 
bylinky/koření: bazalka (č), saturejka (č), kakao, kurkuma, mák, oregano (č), červená paprika, majoránka (č), tymián (č), jalovec; 
nápoje: obilná káva, káva, červené víno

obilí: amarant, quinoa, žito; 
zelenina/saláty:kopřiva, ledový salát, endivie, polní salát, červená řepa; 
nápoje: čaj bancha, pu-er, tuo-cha, černý čaj obecně;

obilí: pohanka 
zelenina/saláty:artyčoky, čekanka, hlávkový salát, pampeliška, pastinák, radischio, brukev; 
ovoce: bezinky, grapefruit, kdoule 
nápoje: staré pivo, zelený čaj, plzeňské, horká voda

 

 

Země

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 sladká, rozprostřená do všech směrů, vyživuje a zvlhčuje

 

obilí: sladká rýže; 
zelenina: fenikl, dýně, hokkaido, sladké brambory, smažená cibule; 
ovoce: meruňka (č/s), sladká třešeň, broskev, rozinka, korintka, sultánka; 
pokrmové oleje: olej z dýňových jader, řepkový a sojový olej; 
koření: skořice; 
ořechy: burský, kokosový, vlašský, piniová jádra; 
ostatní: jedlý kaštan, kokosové mléko; 
nápoje: feniklový čaj, portské, medovina, likér

obilí: proso, polenta, kukuřičný klas; 
zelenina:zelené fazole, hrášek (č), dýně, mrkev, brambor, kedluben, červené zelí, tuřín, bílé zelí, kapusta kadeřavá; 
ovoce: datle (s), fíky (č/s), švestka (s); 
maso: hovězí; 
mléčné výrobky:máslo, kravské mléko; 
koření: šafrán, vanilka; 
sladidla: med, slad (všechny druhy), melasa, třtinový cukr; 
ořechy/semena:lístkový ořech, dýňové jádro, mandle, pistácie, sezam, slunečnicové jádro; 
ostatní: hlíva ústřičná, vejce, houba shiitake, lesní houba; 
nápoje:lékořicový čaj, šťáva z červených a bílých hroznů

obilí: ječmen; 
zelenina: lilek, květák, brokolice,čínské zelí, chřest, mangold, paprika, špenát, černý kořen, celer - hlíza, nať, cuketa; 
ovoce: sladké jablko, banán, hruška, hrozny červené/bílé; 
sojové výrobky:sojové mléko, tofu; 
mléčné výrobky:sladká smetana; 
pokrmové oleje:lněný olej, olivový olej, sezamový olej, slunečnicový olej, olej z pšeničných klíčků; 
byliny: estragon (č); 
sladidla: sirup (všechny druhy); 
ořechy: kešu ořechy; 
ostatní:avokádo, žampion; 
nápoje: jablečná a hrušková šťáva, čaj z kukuřičných vlasů, čaj z pomerančového vlasu

zelenina:salátová okurka; 
ovoce: žlutý meloun, kaki, mango, papája, červený meloun

 

Kov

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 ostrý, vede vzhůru a ven, uvolňuje stagnaci

maso: jelen; 
mléčné výrobky:plísňový sýr; 
koření: kayenský pepř, lusky a prášek chili, kari, zázvor (s), česnek, pepř, nové koření; 
nápoje:vysokoprocentní alkohol, yogi čaj

obilí: oves; 
zelenina: jarní cibulka, pórek, křen, syrová cibule; 
maso: bažant, koroptev, srnec, divoký zajíc, divoké prase; 
nápoje: rýžové víno (saké); 
bylinky/koření: anýz, bazalka (s), pelyněk (s), saturejka (s), estragon (s), zázvor (č), kardamon, muškát, koriandr (č), kmín, masala, bobkový list, majoránka (s/č), hřebíček, oregáno (s), tymián (s), rozmarýn (s), pažitka (s/č), hořčice, lékořice (s/č), semena koriandru, kopr (s/č)

obilí: rýže; 
zelenina: černá řeřicha; 
maso: husa, krůta, divoký králík, křepelka

zelenina: řeřicha, ředkvička, výhonky ředkvičky, bílá ředkev; 
maso: králík; 
bylinky: šalvěj; 
nápoje: mátový čaj

 

 

Voda

 
 
 
 
 
slaná, vede do hloubky, zpevňuje kosti, uvlňujestagnaci

Značky: 
č - čerstvý 
s - sušený

maso/uzeniny: salám, šunka - syrová, vařená, maso - uzené, nakládané, nasolené a sušené; 
mléčné výrobky:parmezán; 
ryby: úhoř, garnely (garnáty, krevety často označované jako krabi), humr, treska, langusta, sardel, platýz, tuňák, ryby - všechny uzené druhy

luštěniny:fazole aduki, hrášek (s), čočka, bob obecný, sojové boby (žluté, černé); 
ryby: okoun, pstruh, platýz, kapr, losos; 
maso:vepřové; 
ostatní: miso

luštěniny: hrách, fazole mungo; 
plody moře:ústřice, sépie; 
ostatní: houba mu-er, olivy, švestka umeboši

mořské řasy:hijiki, kombu, nori, wakame; 
plody moře:kaviár, krabi (živočichové mající kulatý krunýř a klepeta), rak, slávka jedlá; 
koření: sůl, sojová omáčka (tamari, shoyu); 
ostatní: agar-agar; 
nápoje:minerální voda, studená voda

 
Mezi jednotlivými ročními obdobími zůstává cca 18 nezařazených dní. Jedná se o tzv. DOJO. V těchto dnech vládne element Země (slezina, žaludek) a harmonicky převádí jedno roční období do druhého. Toto období je neobyčejně vhodné k posílení sleziny a žaludku. Nejlepšími pomocníky budou potraviny elementu země a sladká a žlutá uhlohydrátová jídla.

  Zdroj: www.inaraj.cz

 

copyright © 2014 Iva Radulayová

Článek je možno šířit či kopírovat k nekomerčním účelům, a to v nezměněné podobě a s uvedením autora.